O mnie

Nazywam się Agnieszka Filipkowska. Urodziłam się w 1980 roku w Zabrzu, ale całe życie mieszkam w Gliwicach. Pracuję jako lektorka języka niemieckiego na Politechnice Śląskiej. Od 2018 roku jestem radną miasta Gliwice.
Mój wózek inwalidzki
Mam rdzeniowy zanik mięśni (SMA), nigdy nie chodziłam a idę przez życie walcząc z mnóstwem przeszkód. Nie umiem się podrapać sama w nos a mimo to nigdy nie miałam nauczania domowego, zawsze pracowałam zawodowo i działałam na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Doprowadziłam do powstania w Gliwicach pierwszej huśtawki dla dzieci poruszających się na wózkach. To jest dla mnie tak samo dużym sukcesem, jak zdobyte pierwsze wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Człowieka bez barier” lub tytuł Śląskiej „Lady D”. Znam problemy osób z niepełnosprawnościami od podszewki stąd jestem zdeterminowana do ciągłej walki o tę grupę.
Moje korzenie
Jestem Ślązaczką, Polką, Europejką.
Na Uniwersytecie Śląskim zdobyłam tytuł doktora nauk humanistycznych pisząc swój doktorat o wpływie języka niemieckiego na język śląski.
To połączenie mojej pracy zawodowej jako nauczycielki języka niemieckiego z kulturą i tradycją śląską, która we mnie jest od dziecka.
Wraz z posłanką Moniką Rosą i europosłem Łukaszem Kohutem organizowałam akcję o języku śląskim „Ślōnskõ sztama przed Nacyjowym Spisym” przed Narodowym Spisem Ludności.


Moja działalność
Działalność edukacyjna
Jestem czynną zawodowo nauczycielką i już w czasie studiów uczyłam dzieci i młodzież. Obecnie pracuję jako lektorka języka niemieckiego na Politechnice Śląskiej. Jestem „belferką” z powołania, ale uczę nie tylko języka obcego.
Jestem autorką bajki edukacyjnej dla dzieci „O psie do zadań specjalnych”. W zabawny sposób tłumaczę w niej dzieciom, na czym polega praca psa asystującego.
Przez 7 lat prowadziłam w Gliwicach swój autorski program edukacyjny „Sprawna szkoła”, gdzie uczyłam dzieci i młodzieży kontaktu z osobą z niepełnosprawnością i praktycznej pomocy jej. Prowadzę też szkolenia dla firm i instytucji z obsługi klientów z niepełnosprawnościami.
W social mediach tłumaczę co to jest projektowanie uniwersalne i pokazuję na własnym przykładzie, dlaczego miasta i wsie muszą być dostępne dla każdego mieszkańca. Jestem inicjatorką akcji „Z drogi progi”, która dała początek dostosowania ogródków kawiarnianych w Gliwicach dla potrzeb osób poruszających się na wózkach (najazdy na 1 stopień).
Działalność charytatywna
Nadal z chęcią przyjmuję zaproszenia dyrekcji szkół i przedszkoli. Przyjeżdżam do dzieci i młodzieży, by opowiedzieć o psach pracujących, ale i o sposobach komunikowania się i pomocy osobom niesamodzielnym.
Stale wspieram charytatywnie kilka szkół z oddziałami integracyjnymi i gliwickie Hospicjum Miłosierdzia Bożego.
Wspieram regularnie w dary jadłodzielnie, ciepłodzielnie i różne bazarki charytatywne.
Organizowałam kilka zbiórek darów dla zwierząt ze schroniska, ale i dla potrzebujących pomocy ludzi. Aktywnie uczestniczyłam w pomocy uchodźcom z Ukrainy, w szczególności tymi z niepełnosprawnością.
Czynnie wspieram WOŚP dając co roku atrakcyjne rzeczy na aukcje.
Jestem fundatorką kosza na nakrętki pod Halą Arena w Gliwicach, a od 2023 r. zaangażowałam się w fundowanie „Różowych Skrzyneczek” w szkołach.
Chcesz mnie zainspirować swoją formą działalności?
